Kekik bitkisinin faydaları

Kekik bitkisinin faydaları,çeşitleri,yetişme ve kullanım alanları ile ilgili bilgiler burada verilmiştir

22 Temmuz 2020 450 0

 

KEKİK BİTKİSİNİN FAYDALARI

 

Diğer İsimleri : Anzer çayı, Adi kekik (Akdeniz kekiği), Beyaz kekik, Catır – Girit kekiği,  Güveyotu, Thymus vulgaris, Thymus, Thym

 

 

Botanik Bilgi : Ballıbabagiller familyasındandır. Güneşli yerleri seven, genellikle çorak topraklarda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Boyları 15 – 40 cm arasındadır. Yaprakları karşılıklı, bir sonraki ile ters, oval, eliptik veya yumurta şeklinde, koyu yeşil renkli sapsız veya kısa saplıdır. Çiçekleri geriye doğru çan şeklinde,  pembe, pembemsi kırmızı, eflatun veya pembemsi beyaz renktedir. Kökleri saçak şeklinde, gövdenin alt kısmı odunsu ve üst kısmı oldukça sık çatallıdır.

 

Toplanması – Kurutulması : Kekik otu Haziran’dan Ekim’e kadar topraktan 4-5cm yukarıdan veya sürgünleri kesilerek güneşli havadar yerlerde kurutulur ve ısının 35C°’yi geçmemesine dikkat edilir.

Bilinen Bileşimi : Kekikte timol, karvakrol, simol, linalol ve borneol maddelerini içeren % 1 oranında uçucu yağ; acı esanslar, tanen, flavonit ve tripenoit bulunur. Kekik bitkisine hoş kokusunu veren, timol ve karvakrol adlı maddelerdir.                                                

Faydaları :

İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır.

 

Sabah içilen çayı gün boyu zindelik verir.

 

Gaz söktürücüdür, idrar söktürücüdür.

Yatıştırıcıdır. Spazm çözücüdür.

 

Solucan (kurt) düşürücü etkisi vardır.

Terletici ve balgam söktürücüdür.

Soğuk algınlığı, nezle, boğaz ağrıları ve kuru öksürüğün atlatılmasında yararlı olur.

 

Bronşit, boğmaca ve astım tedavilerinde başarıyla kullanılır.

 

Kullanım Şekli : Çay : Bitkiden 2 tatlı kaşığı  alınıp 1 bardak kaynar suya dökülür. 10 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen çaydan, günde üç kez birer bardak  içilir.

Özellikle iltihaplı yaraların temizliğinde ve iyileştirilmesinde etkili olur.


Akne tedavisinde de temizleyici ve iyileştirici etkileri görülür.

 

Kekik suyu gargarası ağız ve boğaz antiseptiği olarak faydalıdır.

 

Kekik Çayı Faydaları

Taze ya da kurutulmuş kekik yaprakları ile hazırlanan ve kendine has bir aroma ile  keskin bir lezzete sahip olan kekik çayı neye iyi gelir?

Kekik çayındaki aktif bileşenler, vertigo, multipl skleroz, kulak çınlaması, hepatit ve zona gibi birçok hastalığın önlenmesi veya hafifletilmesi, vücuttaki genel oksidatif stresin azaltılması konusunda faydalı olabilir.

Solunum sorunları için, hem antibakteriyel hem de anti-enflamatuar özelliklere sahip olan kekik çayı, öksürük ve tıkanıklığı yatıştırmaya yardımcı olur.

Kekik çayı iştahı baskılayabilir. İçeriğindeki antioksidan bileşikler, yağ yakma ve kilo verme çabalarına yardımcı olan metabolizma hızını artırıcı etki gösterebilir.

Kekik çayı, içeriğindeki bazı aktif bileşiklerin anti-spazmodik etkisinden dolayı menstrüel krampları ortadan kaldırmada etkili olabilir. Ayrıca adet ağrısını ve rahatsızlığını ortadan kaldırmaya ve hatta ruh hali değişimleri gibi diğer yan etkileri iyileştirmeye yardım edebilir.

Kekik çayında bulunan yüksek C vitamini içeriği ve antioksidanlar, bağışıklık sistemini ideal bir şekilde güçlendirerek soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hızla gidermeye yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar, kekik çayının beyindeki hafıza ve odaklanma merkezini geliştirmeye ve beta-amiloid birikimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini gösterir.

Mide, mide bulantısı, kabızlık, şişkinlik veya kramptan muzdaripseniz, kekik çayı mükemmel bir çözüm olabilir. Doğal anti-enflamatuar özellikleri ve yatıştırıcı doğası ve antibakteriyel etkileri, mide ağrılarının azalmasına ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Kekik Çayı Cilde Faydaları

Kekik çayı düzenli olarak tüketildiğinde toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak cilt hücrelerine yüksek oranda besin ve oksijen taşınmasına yardımcı olur. Kalsiyum, selenyum, potasyum, demir, manganez gibi mineraller ve E, A, K, folik asit, B ve C gibi vitaminlerden zengindir. Yeterli oksijen ve besin alan cilt hücreleri elastikiyetini korur ve daha pürüzsüz daha canlı görünür. Kekik çayı ile cildi temizlemek arındırıcı etki gösterir. Makyaj kalıntılarının, kir ve yağın temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda anti bakteriyel özellikleri sayesinde ciltteki patojen bakterilerin yok edilmesini destekleyerek sivilce ve akne oluşumunun önüne geçilmesini sağlayabilir. Daha yoğun etkilere sahip olan kekik yağı ise sivilce, kesik ve yaranın üzerine doğrudan uygulandığında tedavinin etkisini arttırabilir. İçerdiği fenolik bileşenler ve antioksidanlar sayesinde cilt çatlakları, kabarıklıklar, kızarıklıklar ve egzama gibi cilt hastalıklarında da etkili bir rol oynayan kekik yağı, cilt lekelerinin giderilmesine de destek olabilir.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır, Günde Kaç Bardak İçilir?

Bir fincan kekik çayı yapmak için bir tatlı kaşığı kuru kekik ya da birkaç dal taze kekik dalı kullanılır. 1 fincan su kaynatılır ve içine bir tatlı kaşığı toz kekik ya da birkaç dal taze kekik eklenir, 10 dakika demlemeye bırakılır. Haftada birkaç kez bir iki fincan kekik çayı içmeniz tavsiye edilir. 

 

Kekik Çayı Etkileri ve Dikkat Etmeniz Gerekenler  

Kekik çayı önerilen miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Aşırı tüketimi bazı insanlarda sindirim sistemi rahatsızlığına, baş ağrısına veya baş dönmesine neden olabilir. Kekik çayı çocuklar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Ancak aşırı tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Hamilelerin ve emziren annelerin diğer tüm bitkisel çaylarda olduğu gibi kekik çayı tüketmeden önce doktora danışmalarında fayda vardır. Bazı bitki türlerine alerjisi olanların kekiğe de alerjisi olabilir. Alerjik bünyeye sahip olanların kekik çayı tüketimine dikkat etmesi önerilir. Kekik kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir, özellikle yüksek miktarlarda kullanılırsa kanama riskini artırabilir. Kekik vücutta östrojen gibi davranabilir. Meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, endometriozis veya rahim fibroidleri gibi hormona duyarlı durumlarda kekik kullanmamak gerekir.

 

Kullanım Şekli : 2-3 tatlı kaşığı bitki suda kaynatılarak elde edilen çay yaralara ve akneli yerlere dıştan uygulanır.

 

Yorgunluk ve halsizliklerde banyosu faydalıdır. Zindelik hissi verir.

 

Zatüre ve akciğer iltihaplanmalarında 15 dakikalık kekik banyosu çok iyi gelir.

 

Kullanım Şekli : Banyo: 200 gr kekik 6 – 7 litre suda 12 saat bekletilip kaynama sıcaklığına kadar ısıtılıp süzülür ve banyo suyuna katılır. Banyodan sonra kurulanmadan bir havluya sarınıp kendinizi sıcak tutarak 1 saat dinlenilir.

Lütfen bizi takip edin ve beğenin:
Tweet
Pin Share
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

uncategorized
Yandex.Metrica
Twitter
Visit Us
Follow Me
Tweet
YouTube
YouTube
Instagram
Linkedin
Share
E posta
RSS