Mesleğimizi nasıl seçmeliyiz?

Mesleğimizi nasıl seçmeliyiz ? hakkında bilgilerburada verilmiştir

23 Mayıs 2023 149 0

MESLEĞİMİZİ NASIL SEÇMELİYİZ ?

 

 

 

Bu yazı meslek Seçim rehberidir. 

MESLEK NEDİR? 

Bir kimsenin kendine temel çalışma alanı edindiği, geçimini sağlamak için yaptığı sürekli işin adına meslek denir.Her insan dünyayı gelişiyle beraber yaşam hakkını hak eder. Yaşamak için geçimizi sağlayacağımız sürekli yapacağımız bir işe ihtiyacağımız vardır.

 

HANGİ İŞİ YAPACAĞIZ ,İŞ ŞEÇİMİNDEKİ ETKENLER ?

Hangi işi yapacağımız konusu ise biraz bizleri yaratan var eden Yüce Allah’ın her insanın kader akışına işlediği yazının  payı ,çevresindeki insanların tavsiyleri , Anne babanın yönlendirmesi, kişinin istek arzuları yani iç sesi gibi bir çok etken bulunmaktdır. Bu kadar etkenin olduğu karar vermede zorlandığımız iş ve meslek şeçiminde hangi yol ve yöntemleri izlememiz gerekir. Şunu en baştan belirtmemiz gerekir ki yaşadığımız dünyanın imtihan olduğunu , insanın mutlaka en kolay  ve en zor deneneceğini akıldan çıkarmamız gerekir.Bir meslek şeçimiden sonra bazen mesleğimize rağmen işsiz kalacağımızı, bazen geçici olarak başka meslekler yapmak zorunda kalabileceksiniz.Mesleğimizi en güzel şekilde icra ederken çeşitli sıkıntılar ve zorluklarla karşılaşabilecemizi bilmemiz gerekir.Bütün bunlar Yüce Allah’ın kullarını dünya hayatını sınamanın bir parçasıdır.Kuran da hadid suresi 23.ayetine  bunu vurgular.

İnsan yaşamını her ne kadar iş hayatı, özel hayatı diye 2′ ye ayırsa da ,aslında insan hayatı bir bütündür.kötü giden işinizin hayatın tümünü etkiler huzur gider,İnsanın ev yaşamı kötü giderse iş yaşamını etkiler,moraller çöker.Ancak  bilmeliyiz ki insan hertürlü sıkıntıya karşı sabrı göstercek vasıfta yaratılmıştır. Yüce Allah ise her zorluğun sıkıntıdan sonra mutlaka kolaylık yaratcağını inşirah suresinde belirtmiştir. Yani yaşanan zorlukluk geçicidir.

 

NASIL MESLEK ŞEÇİMİ YAPMALIYIZ? 

Evet geldik o önemli noktaya ,peki mesleğimizi nasıl seçeceğimize karar vermeliyiz.İnsan meslek seçim aşamasına geldiği zaman.öncellikle iç sesini dinlemelidir. Her insan aynı kabiliyette yaratılmamıştır. Başarılı olduğu  alanlar farklıdır.Meslek şeçiminde a planı b planı c planı en az üç meslek alan   belirlemeli o meslek alanları ilr ilgili  detaylı araştırmalar yapmalıdır.Yapmak istemediği mesleği çevreden tavsiye gelse dahi seçmemelidir,bir süre sonra bırakmak zorunda kalabilir. Bir meslek seçimine karar verdiği zaman onun en iyi şekilde eğitimini alıp öğrenmelidir.Mesleğini öğrenmek işinizde başarı sağlayacaktır mesleğinin ilerleyen zamanlarında çıkabilecek  sıkıntı ve sorunların çözümünde tecrübe bilgi sağlayacaktır.Mesleğinize kazandığınız başarı bilgi tecrübeler sizi üst mevkilere çıkaracaktır .Bu kişini girişimci ise işini büyümesinde etkin rol olacaktır.

Mesleğini işini en güzel şekilde öğrenen kişi yapıcı olmalı, aç gözlü olmamalıdır.Başka insanların da öğrenmesine yetişmesine örnek ve  önder olmalıdır.

yazının devam gelecek…

 


 

Lütfen bizi takip edin ve beğenin:
Tweet
Pin Share

 
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KATEGORİLER
ALIŞVERİŞ    EĞİTİM  HAYAT 
ÇALIŞMA HAYATIULAŞIMMÜZİK
RÜYA TABİRLERİYEME İÇME TARİFİŞEHİR  REHBERİ 
TARIMSÖZLÜK
DÖVİZ KURLARI

DOLAR

EURO

ALTIN

BIST100

E Nöbetçi Eczane
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
Yandex.Metrica
Twitter
Visit Us
Follow Me
Tweet
YouTube
YouTube
Instagram
Linkedin
Share
E posta
RSS
kürtçe mp3 indir dur